PROGRAM

Dla kogo jest Wielkopolski zlot drużynowych?

Jeśli jesteś:
– drużynowym lub przybocznym, który marzy, aby wkrótce prowadzić własną drużynę
– masz ukończony 16 rok życia 

Zlot Wielkopolskich Drużynowych czeka właśnie na Ciebie!
Nie musisz mieć ukończonego kursu przewodnikowskiego ani kursu drużynowych (nakładki metodyczne) – dla Nas liczy się Twój potencjał.

A może jesteś drużynowym z grupy 35+? W ramach Zlotu Wielkopolskich Drużynowych przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ścieżkę metodyczną, dopasowaną do Twoich potrzeb oraz doświadczenia.

Dla Kadry wLAS najważniejsze jest spotkanie z Tobą!

Co Cię czeka na wLAS?

Poznaj nasz wLAS-owy rozkład jazdy:
8.08 (niedziela)
Rozpoczynasz z nami swoją wLAS-ową przygodę. Już po przyjeździe do Załęcza czeka na Ciebie zadanie – pozostawienie własnego śladu na ternie podobozu. Swój wspólny czas zaczniemy od zakwaterowania i praktycznej pracy przy pionierce w podobozach. Szukasz pomysłu na zgodne ze przyrodą i praktyczne zdobnictwo obozowe? Nie może Cię tu zabrakną! Wieczorem wspólnie spotkamy się przy ogniu – takim, który od lat łączy harcerskie pokolenia i ideały.

9.08 (poniedziałek) – Dzień Metodyczny

Złap za wiosło, otwórz się na nową harcerską wiedzę!

Tego dnia poznasz tajniki swojej metodyki. A co dokładnie? To zależy od twojego zgłoszenia. W myśl zasady nic o nas bez nas, wielkopolskie referaty metodyczne przygotowują program zgodny z oczekiwaniami drużynowych.

Jak pracować z drużyną lub gromadą, skąd czerpać inspiracje i wsparcie?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą harcerscy instruktorzy do zadań specjalnych – metodycy oraz doświadczeni drużynowi. Nie zabraknie też czasu na wspólną wymianę doświadczeń i dyskusję. Wystarczy chwycić za wiosło, a potem wypłynąć na głębokie wody.

Przykładowe tematy:
-Praca z następcą w gromadzie zuchowej
-Praca z zastępem zastępowych, radą drużyny czy radą szczepu w drużynach harcerskich
-Jak motywować do działania harcerzy starszych
-Wędrówka w pracy wędrowniczej – jak z niej korzystać
-Praca nad procesami grupowymi

Poza ciekawymi zajęciami – poznasz najnowsze trendy pracy w danej metodyce. Warto być na bieżąco!

10.08 (wtorek)- Dzień Specjalnościowy

W czasie drugiego merytorycznego dnia Zlotu Wielkopolskich Drużynowych daj się porwać harcerskim „specjalistom”. To właśnie doświadczeni drużynowi i instruktorzy Wydziału Specjalnościowego GK przejmują kontrolę nad całym wLAS-em.

Co Cię tam czeka?
To ściśle tajne, jednak nasi zwiadowcy zapowiadają wiele działania w praktyce. Pamiętaj, że harcerskie specjalności to nie tylko drużyny obronne, ale także artystyczne, pożarnicze i wiele innych.

11.08 (środa) – Dzień Inspiracji
Drużynowy też człowiek i  ma prawo pomyśleć o sobie!
Tego dnia to my otwieramy dla Ciebie szerokie horyzonty.

Taniec, sztuka, umiejętności miękkie a może myślenie  o przyszłości? To i wiele innych, różnorodnych kierunków zainspiruje Cię do pracy z drużyną, gromadą albo w Twoim środowisku. Daj sobie szansę na odnalezienie kolejnej pasji, chwilę rozrywki i spotkanie z innym pasjonatom. Pozwól się zainspirować, odkryć nowe – nie zawsze znane i harcerskie, ale również wartościowe i piękne. Poczuj się jak na wakacjach  – zrób coś dla swojej duszy i ciała.

Przykładowa tematyka:

-Zarządzanie sobą w czasie – dowiedz się w jaki sposób możesz połączyć swoją aktywność harcerską, ze szkołą, pracą czy innymi obowiązkami pamiętając też o własnym czasie na przyjemności.

-etyka środowiskowa – zaplanuj kolejne przedsięwzięcia pamiętając, co zostanie po nim poza wspomnieniami. Dowiedz się jak można zadbać o planetę każdego dnia

-Lina na obozie – w czasie zajęć poznasz wiele możliwości pracy z liną w czasie obozu. Pionierka, wspinaczka, zjazdy linowe czy mosty – to i wiele innych wyzwań czeka na Ciebie.

-Joga – zadbaj o swoją duszę i ciało, zastanów się nad tym co czeka Cię tu i teraz. Rozluźnij się, rozpocznij pracę z własnym oddechem.

-Rękodzieło – odkryj różnorodne formy pracy, które związane są z twórczymi podejściami do materiałów.

12.08. (czwartek) – Dzień Turystyki i Służby

Odkryj piękno nadwarciańskiej krainy. Wraz z innymi uczestnikami wLAS wyrusz na wyprawę w bliższą i dalszą okolicę. Odpocznij wraz z innymi harcerzami poznając krajobraz okolicy. Pozostaw w niej swój ślad pełniąc służbę na rzecz lokalnej społeczności i przyrody.

Pamiętaj, że harcerstwo nie jest tylko zabawą, ale i odpowiedzialnością.

13.08 (piątek)

Tego dnia zakończymy naszą wLASową przygodę. Pełni nadziei na kolejne spotkanie pożegnamy Cię dobrym słowem i wiarą, że spędziłeś z nami dobrze czas. Pragniemy, byś po czasie spędzonym z nami zechciał dalej inspirować do pracy swoich harcerzy i harcerski, zuchy oraz innych instruktorów.